English | Polski
Connect with 8000km Across Canada:
Join, follow, explore!
2015-02-01 Day 12 Walking, walking, walking...

Oh my god! The night was terrible, the boat was shaking all the time and everything insie was flying! I was really scary, I didn't want to sink or something!

Today I planned to walk from Horseshoe Bay to downtown Vancouver, but how could I walk if my head an stomach hurt me after a bad night! I had troubles to walk straight for 100m! Somehow I did few hundreds meters and I had a breakfast. Just a sandwich, nothing more.

I started at 1pm and I was walking on Trans Canada trail. Somehow I lost the trail, it just ended or something, I was angry so I decided to go to the street. No sidewalk at all!

An this day was boring, basically nothing happened. I was walking on Marine Drive and late evening I arrived to Lions Gate Bridge, you know this briddge looks fantastic at night! It's something like Golden Gate!

I arrived to Stanley Park, very big one in downtown Vancouver, second largest in the world after Central Park in NYC. Mr. Zenon picked me up and I was tired, really. I went straight to bed.

2015-02-01 Dzień 12 I znowu idę, idę, idę

Jasna cholera, noc była straszna! Łódka trzęsła się i przechylała niesamowicie! Wszystko w środku latało, dosłownie! Było strasznie, bałem się, że łódka zatonie w porcie albo coś podobnego!

Na ten dzień zaplanowałem marsz z Horseshoe Bay do Downtown Vancouver, ale jak mogłem to przejść skoro wszystko we mnie się przewracało i miałem problem aby przejść nawet 100 metrów! Jakoś doszedłem do Subway i zjadłem kanapkę na śniadanie.

Zacząłem o 13 i szedłem Trans Canada Trail. I nawet nie wiem jak to się stało, ale zgubiłem szlak! Po prostu się skończył. Zdecydowałem się pójść drogą, praktycznie nie było chodnika!

I ten dzień był nudny, tak naprawdę nic się nie działo jak szedłem. Byłem na Marine Drive, dość niebezpiecznie było iść i wieczorem dotarłem do Lions Gate Bridge. Wiecie, to takie Golden Gate jak w USA, a w nocy wygląda super!

Wszedłem do Stanley Park, bardzo duży park w Downtown Vancouver. Jest to drugi na świecie największy park w centrum miasta. Pan Zenon odsebrał mnie i praktycznie jak tylko mogłem poszedłem spać.

KUP KSIĄŻKĘ