English | Polski
Connect with 8000km Across Canada:
Join, follow, explore!
2015-01-31 Day 11 Radio IKS

The night was really cold, there were a lot of condensed water. But you know, for me sleeping on a boat was a new experience so I was happy. This day I was invited for a 2-hour session in Polish Radio IKS in Vancouver as 1 of two guest.

We arrived before time, had lunch with Mr. Zenon and he left me so I didn't have to worry about time. Nice welcome in a radio and this was really my first time I was talking in real time! At the beginning it was stressful, but just after 5min I realized that's a good fun!

Together with me in the studio, there was a man who was running ultra-maratons, really nice! We gave lot of motivation to people!

Time passed extremely fast, I was having fun, it was great to talk live. I think it's available somewhere in the internet, maybe you can find it??

The rest of the day was boring, I was in a shopping mall, just to have internet s I could work. Few hours later I met Mr. Zenon and we went towards the boat.

2015-01-31 Dzień 11 Radio IKS

Noc była bardzo zimna, dużo skroplonej wody w kabinie jachtu. Ale wiecie, to nowa rzecz dla mnie więc podobało mi się spanie w nowym miejscu. Tego dnia zostałem zaproszony na 2-godzinną audycję do Radia IKS w Vancouver jako jeden z 2 gości.

Przyjechaliśmy wcześniej i mieliśmy lunch. Pan Zenon zostawił mnie więc już nie martwiłem się o czas. Powitanie w radiu i weszliśmy na antenę, pierwszy raz rozmawiałem na żywo na antenie! Na początku lekki stresik, ale po chwili już na luzie. Była to naprawdę dobra zabawa!

Razem ze mną w studio był człowiek, który biega ultra maratony, np 101km dookoła Mount Blanc, ciekawe! Słuchacze mieli od nas dużo motywacji!

Czas zleciał bardzo szybko, jak zwykle przy dobrej zabawie. Ciekawie rozmawia się na żywo na antenie. Myślę, że audycja jest gdzieś w internecie, możecie poszukać!

Reszta część dnia była nudna, musiałem czekać w centrum handlowym, głośno, hałas, ale mogłem jakoś popracować. Kilka godzin później wróciliśmy na jacht.

KUP KSIĄŻKĘ