English | Polski
Connect with 8000km Across Canada:
Join, follow, explore!
2015-01-30 Day 10 Consul General of Poland In Vancouver

The day was really nice, I was sleeping on a boat and I had time to rest. This day I was invited to downtown Vancouver for a meeting with Consul General of Poland in Vancouver. Great! We arrived early and the office was at the 16th floor of a building, really nice view from inside!

The meeting was really interesting, but you know, I don't feel comfortable sharing everything with you. Both, me and Consul were happy and I know I shared my passion!

That's not the end of the day! I was invited for a boat by Polish Sailing Club in Vancouver, the weather was perfect, it was warm, why not? The marina was in downtown Vancouver, just imagine all these skycrapers next to the ocean and you are sailing next to them! Amazing!

I really encourage you to watch my movie from day 10, you can see how wonderful was that. We were having beer, pizza and good moods! I had a change to navigate and at the end I was a "captain of a boat". I had a nice captain hut and I was in charge.

At the end the weather changed, it was foggy but we were on the way back to marina, I was sailing myself and it was a good experience, time to relax, time to think about next steps.

And I was sleeping on a boat, I felt cold but after all I closed my sleeping bag and I was really happy, dry and warm.

2015-01-30 Dzień 10 Spotkanie z Konsulem Generalnym RP w Vancouver

Dzień był bardzo ładny, spałem na jachcie i miałem czas aby odpocząć. Tego dnia miałem spotkanie z Konsulem Generalnym RP w Vancouver, ciekawie! Przyjechaliśmy wcześniej i biuro było na 16 piętrze, ładny widok na całe centrum!

Spotkanie było ciekawe, ale wiecie, nie wszystko Wam napiszę, bo jednak rozmowy dotyczyły wielu aspektów wyprawy i przyszłości.

To nie koniec historii! Później pojechaliśmy na inny jacht członka Polskiego Klubu Żeglarskiego i wypłynęliśmy w morze, dlaczego nie skoro taka ładna pogoda była? Marina była w downtown Vancouver, super to wyglądało, te wieżowce od strony morza. Zobaczcie film z tego dnia!

Na filmie z dnia 10 możecie zobaczyć jak super to był dzień, piwko, pizza i dobry humor! Miałem okazję sterować jachtem i przez jakiś czas nosiłem czapkę "Captain of the boat"

Na koniec dnia pogoda się zmieniła, pojawiła się duża mgła, ale i tak już byliśmy w drodze do portu. Było to ciekawe doświadczenie tego dnia, miałem czas na odpoczynek i przemyślenie kolejnych kroków wyprawy.

Znów spałem na jachcie, było zimno, ale wszedłem do śpiwora i było już sucho, ciepło i wygodnie.

KUP KSIĄŻKĘ